Pacijente treba upozoriti na opasnosti hemoterapije s obzirom na to da su istraživanja pokazala da lekovi protiv raka u bolnicama ubiju i do 50 odsto oboljelih osoba..
Zabrinjavajući je podatak koji su iznedrile brojne studije sprovedene širom Velike Britanije.
Hemoterapija je invazivan postupak lečenja koji se već decenijama primenjuje u borbi protiv raka.
Ona deluje tako da uništava ćelije karcinoma koje se brzo razmnožavaju, ali pritom razara i zdrave ćelije – probavni sistem, koštanu srž, kožu i kosu obolele osobe. Otrovi hemoterapije godinama ostaju u ćelijama obolelog.
Zato sve veći broj naučnika danas traži sigurnije i blaže načine lečenja raka koji bi zamenili ovu agresivnu metodu.
Teške nuspojave hemoterapije
Poznato je da hemoterapija može dovesti do trajnih oštećenja jetre, mozga i reproduktivnog sistema.
Lekovi koje uzimaju oboleli tokom hemoterapije slabe njihov imunološki sistem, zbog čega su te osobe izloženije upalama i infekcijama.
Osim toga, imaju i brojne neugodne nuspojave, poput mučnine, povraćanja, gubitka apetita i proliva.
Mnogim oboljelim, koji prolaze hemoterapiju, vrlo teško pada i alopecija, odnosno gubitak kose.
Zabrinjavajuća je i činjenica da se karcinom u brojnim slučajevima vraća u još gorem obliku nakon što osoba jednom ili više puta prođe tretman hemoterapije.
Statistika je izračunala da od 100 ljudi koji boluju od raka i prođu tretman hemoterapije nakon 5 godina ostanu u životu samo 2-3 osobe.
Studija objavljena u medicinskom časopisu The Lancet Oncology pratila je stanje gotovo 24.000 žena koje su bolovale od raka dojke i 10.000 muškaraca s rakom pluća koji su tokom 2014. prolazili hemoterapiju.
U manje od mesec dana umrle su 1.383 osobe.
U bolnici Milton Keynes od posledica hemoterapije umre više od 50 odsto osoba obolelih od raka pluća. U drugim britanskim bolnicama taj postotak je nešto manji, piše britanski Telegraf.
Svaka peta osoba obolela od raka dojke u univerzitetskim bolnicama u Kembridžu umire od posledica lečenja.